Петък, 09 Май 2025
            
Култура

Оперна певица събра историята на музикалното дело в Горна Оряховица

  02.08.2020 07:35
Оперна певица събра историята на музикалното дело в Горна Оряховица

Това, което най-много ме впечатли, ровейки се из миналото на нашия град, първо беше колко малко сведения са останали. Не говоря толкова за музикалното ни наследство. Въобще за историята на Горна Оряховица е написано малко. Но другото, което пък ме зарадва, е, че горнооряховчани са били интересни и мога да кажа синкретични личности. Хора, които са се занимавали с търговия и колбасарство, но и хора, които са били отворени за културата – било то литературна или музикална. Затова се надявам моя скромен труд да е полезен за едно по-мащабно изследване върху историята на нашия град, казва Мая Любенова, събрала в своята дипломна работа всичко, написано за музикалното дело в Горна Оряховица отпреди Освобождението до 1944 г. Кратък вариант на работата й е публикуван в електронното списание на Музикалната академия за 2019 г.  и е достъпно за всички, които имат интерес към миналото на Горна Оряховица.
Самата авторка на проучването е продължител на солидната музикална традиция на града. Мая е родена в Горна Оряховица. Завършила е СУ „Вичо Грънчаров” и още като ученичка започва да взема уроци по оперно пеене при Мария Касабова във Велико Търново, а междувременно пее и в хор „Славянско единство”. След това я приемат в Музикалната академия, където завършва оперно пеене в класа на Ирена Бръмбарова. Още като студентка пътува много и пее в много оперни театри из цяла Европа. След завършването си работи една година в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов” във Велико Търново, а след това десет години е в хора на Софийската опера, с който стига и до сцените в Япония.
След раждането на детето й обаче решили със съпруга й да намалят темпото и да намерят повече време за малкото и за себе си. Семейният съвет решил, че е по-добре да се радват на спокоен живот в провинцията и се прибрали в Горна Оряховица. Сега Мая се надява да намери работа като преподавател и да има повече време за детето и съпруга си.
Междувременно през 2015 г. записва магистратура „Педагогика на обучението по музика”, където преподавател й е проф. Наташа Япова. Тя я насърчава да направи дипломната си работа, стъпвайки на краеведски изследвания за музикалното дело в Горна Оряховица. Задачата се оказала много трудна и свързана с много проучвания. Наличната литература е малко. Имала на разположение историята на Звезделин Цонев, която един век е най-мащабното изследване за миналото на Горна Оряховица. Черпила информация и от книгите за хор „Славянско единство”. Но много от информацията трябвало да открие в библиотеки и архиви. Съвсем случайно в Националната библиотека Мая попаднала на устав на Музикално дружество „Сидер Грънчаров” от началото на 20 век.
Ето малка част от целите на това дружество, което е приело името на един от братята Грънчарови – първите големи радетели на горнооряховската култура още преди Освобождението.
„Устав на музикално дружество „Сидер войвода“ Чл. 1 Основава се при Горно-Оряховското читалище „Напредък“ музикално дружество „Сидер Грънчаров“ с цел: • да се групира музикалната сила в града; • да развива музикалните дарби на своите членове, като създава в тях художествено - музикална култура; да подпомага развитието на народната и художествена музика. Чл. 2 За постигане на горните цели, дружеството си служи със следните средства: устройва хор, оркестър и детска музикална китка, дава концерти, вечеринки, забавления; отваря временни курсове за любители музиканти, дето се дават необходимите теоретически и практически упражнения по изкуство; урежда музикални конкурси; урежда музикалната библиотека; подпомага материално бедни свои членове, които проявяват музикални заложби”.
Дори само историята на рода Грънчарови е забележителна, казва Мая. Те са търговци, хора на бизнеса и в същото време са основатели на Читалището и въобще на масовия културен живот. Такива са били мнозина от предците ни. Горнооряховчани са били хора сравнително заможни и много съпричастни към града си. Погледнете например как след земетресението през 1913 г. за кратко време успяват да възстановят града и нормалния му живот. Това е вдъхновяващо и би било чудесно, ако и ние днес сме поне малко готови да дадем от себе си за общите ни проблеми, казва още Мая Любенова.
Проучването й е структурирано в 2 глави. Първата запознава с  малка част от историята, бита и живота на Горна Оряховица преди Освобождението. Също така се проследява връзката в икономическото и политическото развитие на града и промените, които те водят в образователен и културен план.
Втора глава е посветена на музикалния живот в града. Разглежда се историята на хор „Славянско единство“ от създаването му до 1944 г. Проследени са участията на състава, репертоара му и промените на колектива и диригентите през годините. Освен хора, разбира се, е направено проучване на другите музикални състави, разгледани са идеите на музикалното дружество – за обучение и възпитание на нови инструменталисти и певци. Проследена е връзката на спорта и културните мероприятия.
„Изследването и събирането на информация за написването на настоящата дипломна работа ме запозна с миналото на града, в който съм родена и израснала, запозна ме с личностите, които са се борили и са помогнали за неговото развитие. Запознах се също и с историята на хор „Славянско единство“, със създаването му, с развитието му, с репертоара, който са изпълнявали певците по това време. За мен това беше полезно и изключително интересно като певица, като солистка на този състав, разбира се, в съвсем новата му история. Смятам, че разработването на темите в дипломната работа, биха помогнали за опознаването на музикалната култура на един малък град, показвайки на какво са били способни хората, единни в трудни моменти, но посветени на делото да просвещават и възпитават гражданите. В рамките на настоящата дипломна работа се опитвам да изведа като проблем не само прогреса на града в различните му аспекти, но и да отдам значимото на личностите – революционери, учители, диригенти, певци и музиканти, и не на последно място на обикновенните граждани – помогнали на делото със своята упоритост, със своята щедрост за развитието на града”, обобщава работата си Мая.
Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
Мая Любенова опера
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати