Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е една от най-старите неправителствени организации в България, преживяла драматични промени в своята история, включително забрани и възкръсвания. Историята му вече е 105-годишна, а тази година се отбелязват и 30 години от възстановяването му. В Горна Оряховица пък Съюзът ще чества 20 години от възраждането си и иска да направи това честване празник за своите членове и за цялата патриотична общественост.
Първото дружество „Инвалид” е създадено в София през 1913 г. и в него членуват пострадали и близки на загинали в Балканските войни. Дружествата бързо стават повече от 20 в цялата страна. На 29 март 1915 г. те се обединяват и създават Съюз на дружествата „Инвалид” в България (военноинвалиди). Целта е да се защитават правата и интересите на пострадалите във войните и да се подпомагат както материално, така и морално. Патрон на Съюза става княз Фердинанд, който на 13 април 1915 г. издава Указ 45, с който е приет първия закон за полагане на грижи и подпомагане на военноинвалидите и военнопострадалите.
През 1941 г. на ул. „Христо Белчев” 21 в столицата започва строежът на Дом паметник на военноинвалидите, като идеята е взаимствана от Дома на военноинвалидите в Париж. Сградата е завършена през 1947 г.
След това най-значимо събитие в историята на Съюза обаче настъпва крахът. През 1950 г. новата комунистическа власт закрива Съюза и изземва всичкото му движимо и недвижимо имущество в размер на 500 милиона златни лева. По това време изчезва един от символите на Съзюза – жезълът, който така и не е открит. И досега не може да бъде възстановена собствеността над някои имоти.
В следващите 30 години военноинвалидите и военнопострадалите се опитват да защитават правата си и в крайна сметка през 1983 г. е създадено дружество „Военноинвалид”. Истинското възраждане на Съюза става на 26 юни 1990 г. Възстановителният конгрес приема, че организацията се възстановява с името „Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите от войните в България”. Първи председател е полк. Илия Илиев. През 1993 г. се възстановява и патронажа на Върховния главнокомандващ – по онова време това е президентът Жельо Желев.
Организацията има за лого кръста за храброст, девизът е „Всичко за България”, химн „Марш на военноинвалидите”, композиран от военноинвалида Камен Луков по текст на Любомир Бобевски и изпълнен за първи път през 1930 г. Сред институционалните атрибути е бил и жезълът, изчезнал през 1951 г.
В днешно време Съюзът обединява над 4200 членове, организирани в 94 регионални структури във всички области на страната. Председател на централното ръководство на Съюза е мл. л-т инж. Петър Велчев. Под военноинвалиди днес се разбира български граждани, които са с трайно намалена работоспособност в резултат на злополука или заболяване по време на кадрова или наборна военна служба в мирно или военно време. Военнопострадали са преживелият съпруг, децата и родителите на загинали по време на военна служба или на военноинвалиди.
В Горна Оряховица Съюзът се възстановява на 2 юни 2000 г. Първи председател на местното дружество са Христо Балабанов и Ирина Рендакова. Миналата година за председател на дружеството бе избран Ваньо Младенов, който преди това два мандата е бил председател на Контролния съвет на организацията.
Горнооряховското дружество обединява 40 души – 19 военноинвалиди и 21 военнопострадали. Организацията има много активен живот, като основната цел е да подкрепя своите членове като им оказва помощ, за да получат всички добавки и помощи, които им се полагат. Не по-малко важна е моралната подкрепа, която си оказват хората с обща съдба. Един от големите успехи на дружеството е да са постави плоча на загиналите по време на служба горнооряховски момчета. В казармата са намерили смъртта си 19 младежи, има и един загинал по време на мисия в Кербала. Паметният знак е изработен с финансовата помощ на Общината и е първият подобен в страната. Горнооряховското дружество е и първото в България, което има разработен съвместен договор за работа с Общината. На подписването му присъства и председателят на Съюза Петър Велчев.
През всичките години сме получавали голяма подкрепа от общинското ръководство. Работили сме много добре с всички кметове досега и винаги са ни помагали. Много добре работим и с колегите от другите две патриотични организации – Съюза на офицерите и сержантите от запаса и Съюза на ветераните от войните. Споделяме заедно Клуб „Българско войнство“ и заедно организираме всичките си прояви, разказва председателят на дружеството Ваньо Младенов.
Организацията се издържа с членски внос и субсидията от Общината, която е 500 лева за година. Пак с помощта на общинското ръководство успяват да поддържат редовни контакти с дружества в други общини и организират срещи за обмяна на опит.
Искахме тази година да направим по-значимо честване на важните годишнини за организацията ни. По този начин ще отдадем дължимото на тези наши деца, които са загинали или са загубили здравето си при изпълнение на воинския си дълг. Но средствата са ни малко и затова бих си позволил да призова горнооряховчани, които имат възможност, да ни помогнат да организираме достойно нашето честване, казва Ваньо Младенов.
Ако някой иска да подкрепи Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, може да го направи чрез банковата сметка на Горнооряховското дружество:
Банка ДСК
BG70STSA
93000017267449