Понеделник, 05 Май 2025
            
Икономика

Пазарът на имоти блокира, очаква се криза и в строителството

  19.05.2020 12:00
Пазарът на имоти блокира, очаква се криза и в строителството

Една от големите банки, с традиции в ипотечните заеми и кредитиране на строителни фирми, е обявила, че спира кредитиране на акт 14 и ограничава силно фирмите, с които работи. В списъка от строителни фирми, които ще продължат да бъдат кредитирани, няма нито една от великотърновски регион. Това е знак, че предстои криза не само на имотния пазар, но и в строителството, тъй като има опасност започнати обекти да не могат да бъдат завършени, коментираха брокери. Ако примерът бъде последван и от други банки и строителите не могат да получат свеж ресурс, като продават на груб строеж и не могат да получат кредити, се поставя под съмнение въобще възможността им да работят. Рискът започнати сгради да останат недовършени, както се случи преди десет години, е много голям и всички на пазара трябва да са много внимателни, съветват експертите.

На практика в момента пазар на недвижими имоти в Горна Оряховица няма. Правят се малко сделки, най-вече чрез съдебни изпълнители. Общо взето така е и във Велико Търново, а и в цялата страна. Голямото търсене на имоти в селата, породено от кризата с коронавируса, всъщност е твърде преувеличено твърдение. Търсене на къщи в селата около старата столица винаги е имало, предлагането е малко и цените съответно държат високи нива. Това е малък сегмент от пазара, който все още е жив. Но не може да се каже, че отбелязва и някакъв ръст.

Причините за поредната пазарна криза до голяма степен са обвързани с коронавируса, но си има и предистория. Здравната криза просто направи някои процеси да се случат по-бързо.

В момента хората са силно притеснени за бъдещето си и за доходите си, така че не смеят да се нагърбват с нови заеми. Това е едната страна на проблема.

От другата страна са банките, които силно ограничиха ресурса за ипотечни заеми и кредити в строителството. Категорично в миналото останаха възможностите за пълно финансиране на ипотека. В последните месеци банките непрекъснато намаляват процента от стойността на имота, който са склонни да финансират. Ако доскоро са отпускали 70-80%, то вече дават 60%. Това означава, че купувачът трябва да има значителни собствени средства.

Не остана банка с фиксирана лихва, ако има такива предложения те са за много кратък период от време – най-много 2-3 години. Лихвите са плаващи и прогнозите са, че плавно тръгват нагоре. Повече банки не предлагат и рефинансиране на кредити, което също е знак, че ресурсите са ограничени.

В следващите месеци не се очаква рязко съживяване и кризата в бранша едва ли ще бъде преодоляна до края на годината, казват още брокери на имоти.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
недвижими имоти
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати