Вторник, 20 Май 2025
            
Общество

Изтича срокът за доброволното клане на прасетата, от утре започват проверки

  01.08.2019 18:07
Изтича срокът за доброволното клане на прасетата, от утре започват проверки

Срокът за доброволното клане на прасета от така наречените „задни дворове“ на домакинствата изтича в 00.00 часа тази нощ. От утре местната Агенция по безопасност на храните започва проверки, стана ясно след днешното заседание на специализираната комисия в Областна администрация, която се опитва да се справи с разпространението на африканската чума по свинете.
„При първия възможен случай тръгваме по „задни дворове“, стопанствата ги проверяваме непрекъснато. От утре започваме. Ако открием живи прасета следва глоба от 150 до 1000 лв. и унищожаване на животните. Ние за протестите не отговаряме. Ние изпълняваме указания на министъра и на Централния епизоотичен съвет. Има села, в които е имало 100 животни, в момента няма нито едно, благодаря на хората за разбирането.“, сподели директорът на местната Агенция по храните д-р Станимир Спасов. По думите му вече е определена площадката за загробване на убитите животни. В момента тече подготовка в община Свищов по повод умъртвяването на животните в големия свинекомплекс. Там предстои да бъдат евтанизирани 17 000 животни. По всяка вероятност ще бъде обявено и бедствено положение в общината. За цялата област обаче е рано да се говори, сподели областният управител проф. Любомира Попова.
„Ситуацията е динамична, ние я следим, на този етап само на територията на община Свищов има основание да се обяви бедствено положение. Виждате колко капацитет сме ангажирали в разгара на лятото“, обясни още проф. Любомира Попова.
Всички прасета в 20-километровия радиус на заразата от индустриалните ферми в Лясковец и Българско сливово трябва да бъдат доброволно заклани или евтанизирани. Мерките ще засегнат девет от общо десетте общини в областта, като извън зоната остава само община Елена, съобщи проф. Любомира Попова. Според изискванията на министерството днес комисията взе решение в спешен порядък да бъде предоставен списък с домакинствата, които отглеждат прасета в областта.
Методическо съдействие на областта беше оказана от доц. Чавдар Филипов от Лесотехническия университет, който обикаля цялата страна по заръка на министерството.
„Заболяването наистина е глобално и надхвърля нашите представи за епизоотия. Това заболяване няма сигурно лечение, няма и внедрена ваксина. В цялата страна всички епизоотични комисии работят денонощно. Нито една институция няма капацитета да се справи сама. По отношение на животните в „задния двор“, хората се отнасят с недоверие. Аз искам да подчертая, че ако има друг вариант, ние щяхме да го приложим“, обясни доц. Филипов. Той обясни, че не са правени сметки какви са щетите за българското животновъдство. По думите му са засегнати няколко индустрии.
„Касае се за огромна сума, много хора по веригата, не само в свинекомплексите, ще останат без работа за дълго време. Над 120 000 животни в тези свинекомплекси ще бъдат евтанизирани“, сподели още доц. Филипов.
 


Ключови думи
прасета чума
0 Коментари
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати