Българите не почиват по-малко, въпреки празните черноморски курорти. Много от тях обаче избират различен начин да прекарат лятната си ваканция и вместо да се препичат на плажа, хващат гората в точния смисъл на думата. Всякакъв вид планински летувания стават все по-популярни – било то за начинаещи туристи, било за опитни планинари. А България е благословена в това отношение – планини има много и то различни по стил и характеристики, подходящи както за екстремни качвания, така и за лежерни разходки.
Седемте рилски езера са абсолютен хит сред любителите на почивката в планината. Там през юли и особено през август е дори прекалено пренаселено. Особено през почивните дни е като на манифестация, затова любителите на по-интимното взаимоотношение с природата ходят през седмицата, когато е малко по-спокойно. Потокът от хора е заради лифта. Софиянци са за час и половина там и после съвсем лесно се качват до езерата, затова и събота и неделя е толкова натоварено, обясняват туристите с опит.
Иначе Рила и Пирин са планините за любителите на сериозните изпитания. Там има места, където се полагат здрави усилия и не са за неопитни туристи. Любимите върхове са Вихрен, Мусала, Мальовица. Но пък най-високият ни връх Мусала е един от най-лесните като достъпност и затова там потокът от посетители също е безконечен.
Родопите е планината за хората, които не искат големи натоварвания, а търсят красиви гледки. Планината е с лесен достъп, а има зашеметяващо красиви панорами, причудливи скални форми, пещери, мостове и въобще всичко, което да разтвори сърцето на градския човек, лишен от досег с природата.
За търновчани и жителите на областта най-близката дестинация е Стара планина. Габровският балкан е любимо място за мнозина. Има и много добри хижи. Стара планина не е от най-високите, но и въобще не е толкова лесна. Първенецът й Ботев е много труден и не е за всеки. Има и много други трудни места, а времето е нестабилно. Както е напекло, така изведнъж започва да гърми и да трещи. Има и много опасности, които са непознати за хората без опит. Така че е добре да се проучва всеки маршрут и да се търси информация от опитни планинари.
Общо взето лифтовете правят планините много достъпни и за хора без опит. Затова и в последните години има истински бум на планинските летувания. Имаше един спад през 90-те години на миналия век, но от тогава насам потокът от хора непрекъснато се увеличава, разказват планинари с опит. И то се увеличава най-вече заради младите хора, семейства с малки деца, които избират тази форма на почивка.
Появиха се и много фирми, които предлагат оферти за планините. Във Велико Търново има поне дузина, които залагат много на тази ниша в бизнеса си.
Старата столица има и едно от най-добрите туристически дружества в България. „Трапезица” е сред най-активните в организирането на сериозни планински преходи и привлича много туристи не само от Велико Търново, но и от целия регион.
А иначе с туризъм като че вече се занимава всеки. Дори пенсионерските клубове организират екскурзии, има групи за споделени пътувания, които се самоорганизират и прескачат фирмите. За планините обаче е по-сигурно да се заложи на утвърдени организатори. Там са необходими застраховки, добър водач, повече информация.
Юли и август са най-натоварените месеци и в планините. Пролетта пък е времето за водопади и екопътеки – когато природата се събужда и водата е в изобилие.
Хората се влюбват бързо в планината. Като дойдат една година на Седемте рилски езера, на другата година вече искат по-трудни маршрути и по-сериозни преходи. Първоначалният страх, че няма да се справят, бързо отстъпва на емоцията и дишането с пълни гърди. Всъщност повечето хора дори не подозират каква сила имат и че могат да преодолеят трудности, за които не са и подозирали. Особено когато ходят в група, дават повече от себе си, за да не изостанат, да не се изложат. А после виждат, че не е толкова трудно и дори започват да търсят още по-големи предизвикателства.