Първият Междуучилищен духов оркестър бе създаден в Горна Оряховица. Дебютното му представяне пред публика бе на днешния 24 май, когато в града с шествие бе почетен Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Оркестърът поведе шествието с емблематичния химн „Върви, народи възродени“ и обра овациите на горнооряховчани, дошли да споделят емоцията от празника.
Междуучилищният духов оркестър е към Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) в Горна Оряховица. Негов диригент е Димитър Михнев, а 12-те засега музиканти са подбрани измежду 250 горнооряховчета. С всяко от тези 250 деца е работено индивидуално, като основен принос за това имат директорите на училищата в Горна Оряховица. Всеки от тях осигури помещение, в което първо да бъде представена идеята за духов оркестър, а след това – и за подбор и работа с младите музиканти. Към днешна дата репетициите вече се провеждат в базата на ЦПЛР в Младежкия дом.
Инструментите за Междуучилищния оркестър са купени през февруари 2018 г. Ризите, с които се изявява оркестърът, са осигурени с финансовата подкрепа на директора на СУ „Георги Измирлиев“ Криси Аврамова и с логистичната помощ на кмета на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев.
В процеса на формиране на Междуучилищния духов оркестър към ЦПЛР изключително много помага и музикалният педагог Ивайло Цвятков – тромпетист към Военния оркестър на НВУ „Васил Левски“ във Велико Търново, който абсолютно безвъзмездно работи за каузата. Помощ оказват и трима оркестранти от бившия Духов оркестър към СОУ „Вичо Грънчаров“, съществувал до 2012 г. В подготовката участва и тромбонистът в Общинския духов оркестър във Велико Търново Ивайло Павлов.
Предстои дейността на Междуучилищния духов оркестър да се разширява. Надяваме се през следващите 2 г. да намерим поне още 20 деца, които да се присъединят към нас. Свободни инструменти има. Големите ни благодарности са към Община Горна Оряховица, която ни подкрепи по пътя към създаването на оркестъра, но най-вече към родителите на младите музиканти. Благодарим им, че в това бездуховно време успяват да подредят приоритетите в семейството си и да дадат възможност на децата да се занимават с изкуство, сподели диригентът на Междуучилищния духов оркестър Димитър Михнев.
Биляна МИЛЧЕВА