Славни са традициите и успехите на певческото изкуство над 125 години в читалището на село Първомайци! Любовта към българската народна песен е жива и плодотворна! Много и различни формации през всички тези години функционират в читалището, но през последните 35 години най-големите успехи в тази сфера постигна Женският народен хор с художествен ръководител и дългогодишен корепетитор Никола Събев.
С тържествен концерт на 15 май 2019 година в големия салон на читалището Женският народен хор отбеляза своята 35-та годишнина. В концерта бяха представени песни от неговото основаване под диригентството на маестро Ганчо Михов и корепетитор Никола Събев, от периода на маестро Георги Петров, от диригентката Магда Личева и от последните 16 години под диригентството на Никола Събев. С песни се представиха бивши и настоящи солисти на хора – Марушка Зарзалиева, Иванка Миновска, Галина Йосифова, Гинка Шиндарска, Розка Станева и Галина Събева-Гегова. Своя поздрав към певиците отправиха ДВГ „Чичопей”, Фолклорна формация „Калатина” от НЧ „Пробуда-1904”, кв.Калтинец, КНХ „Жарава” при НЧ „Иван Вазов-1893”, село Първомайци.
Съставът е основан през 1984 година от маестро Ганчо Михов и корепетитор Никола Събев. Председател на читалището е Петър Байчев, а секретар Йорданка Острева. Управителният съвет на читалището тогава приветства инициативата. Художникът Кирил Иринчев прави проект за костюм на състава по стари снимки и запазени носии, и много скоро съставът се сдобива с емблематичния си елегантен костюм! През годините читалищното настоятелство начело с председателя госпожа Мария Велева и секретарите Митка Куцарова и Теодора Миновска неотменно поддържат развитието на хора.
След смъртта на маестро Михов хорът е поет от диригента Георги Петров. След Георги Петров диригент е Магда Личева, а през последните години диригент е Никола Събев. С Никола Събев хорът продължава своите успехи в хоровото изкуство на конкурси, фестивали, празници и концерти.
Съставът се е изявявал не само на първомайска сцена, но и в Украйна и Гърция, Русия, Сърбия. Незабравими остават изпълненията в Стара Загора, в Ямбол, в Тешово, на Петропавловския събор, на празника в Арбанаси, в десетките села и градове на България. Всеки празник в селото не минава без солистите на хора – Галина Събева-Гегова, Камен Пенчев, Марушка Зарзалиева, Розка Станева, Гинка Шиндарска, Иванка Миновска, Галина Йосифова, Цветанка Стоева, Живка Няголова и много други през изминалите години.
Силните изяви на Женския народен хор стават причина читалището на село Първомайци да стане притегателен център за хоровото изкуство. Преди 30 години се създава Празникът на народните хорове и групите за изворен фолклор. Инициатори са маестро Ганчо Михов, секретарят на читалището Йорданка Острева и председателят на читалището Петър Байчев. Само след 2-3 години празникът се налага и става общински. Привлича на първомайска сцена състави от цялата Горно-Оряховска община и от съседните общини, както и много побратимени читалища от цялата страна. На сцената се явяват тригласни хорове от читалища и пенсионерски клубове. Гостували са и много чуждестранни състави от Украйна, Гърция, Италия, Сърбия, Македония и др.
Читалищното настоятелство учредява Награда за диригентско майсторство на името на маестро Ганчо Михов, която всяка година се връчва на отличил се с професионализма си, всеотдайността си и отдадеността си на хоровото изкуство художествен ръководител. Емблемата на празника е дар от художника Ангел Косев.
През годините гости на празника са били много известни народни изпълнители – Валя Балканска, Любка Рондова, квартет „Славей”, Калинка Вълчева, Христина Лютова, Ана Борисова, гайдарката Красимира Чуртова и др.
Преди 4 години фестивалът стана Национален преглед на любителските народни хорове и групите за обработен фолклор „Ганчо Михов”! Този формат набира популярност сред хоровите състави в страната, за да се съхрани това уникално явление – българското народно хорово изкуство! Особено успешна бе последната 2019 година – силно участие направиха много добри народни хорове от София, Хасково, цялата област Велико Търново, от област Русе.
В основата на доброто провеждане на празника неизменно стоят певиците от женския народен хор, които помагат за тези успехи!
Наследник на женския народен хор вече израстват в младата формация с ръководител Веселина Кожухарова – Детска вокална група „Чичопей”. Настоятелството провежда и Детски фолклорен празник „Весел Чичопей”!
Женският народен хор и емблематичният първомайски хоров фестивал създадоха име през годините на НЧ „Иван Вазов-1893”, село Първомайци. Диригентите на хора и певиците носят с всяко изпълнение радост и удоволствие на своите почитатели! Нека да пребъде тяхната творческа мисия, да се множат успехите, да привличат нови изпълнители! Духът на народната песен ще възроди нашата мила родина България!