Дванадесетокласникът от ПТГ „Васил Левски” – Горна Оряховица Емилиян Севов за втора поредна година печели Националното състезание от календара на МОН „Най-добър млад заварчик”. 12 ученици от професионални гимназии в цялата страна стигнаха до финалите на състезанието. Домакин тази година беше АК „Електрик” АД в Радомир. Състезанието се разви в реална производствена среда на два етапа. До финалния втори етап достигнаха трима младежи – Емилиян от Горна Оряховица и ученици от Пирдоп и Плевен. Надпреварата е както за време, така и за качество на заварката.
„Първата задача не затрудни особено състезателите, но на финала задачата беше доста тежка. Трябваше да заваряват скосени планки под ъгъл. Другите две момчета имаха проблеми, а Емилиян запази самообладание и приключи първи със задачата”, разказа ръководителят на Емилиян инж. Красимир Николов от ПТГ „Васил Левски”.
Наградите на победителите връчва зам. министърът на образованието инж. Таня Михайлова. По време на награждаването Емилиян получил и билет за Чехия, където заедно с момче от Червен бряг, ще представи България на Международно ученическо състезание по заваряване. Правото да участва той спечели още миналата година, когато за първи път стана победител в Националното състезание. Състезанието в Чехия е от 15 до 17 април и всички в горнооряховската гимназия стискат палци да имат и европейски шампион. Българската група за Международното състезание се води от инж. Павел Попгеоргиев – секретар на браншовата камара по заваряване. За пътуването на Емилиян до Чехия помогна фирма „Грейко”, където момчето практикува след училище.
Фирма „Грейко” е един от партньорите на ПТГ „Васил Левски”, с които училището ще опита да осъществи прием в паралелка с дуална форма на обучение по специалността „Машини и системи с ЦПУ”, професия „Машинен техник”. Тя е обявена в новия план прием за 2019/2020 г. Като учениците ще учат и същевременно ще работят в реална работна среда в базите на „Грейко”, „Аркус”, „Виктория” и „Булмарк”. Фирмите ще осигурят стипендии за учениците и възможност за работа веднага след завършване.
Освен по новата специалност ПТГ ще приема и в специалността „Автотранспорт”, професия „Техник по транспортна техника”.
И двете специалности попадат в категорията на професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда. Това означава, че за сформиране на паралелка са достатъчни 12 деца, а държавата ще дофинансира незаетите бройки.