Празник на японската култура бе проведен днес във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. За 22-и път студенти, преподаватели и гости се потопиха в символиката на Изтока, а за да споделят събитието във Велико Търново пристигнаха посланикът на Япония у нас Негово Превъзходителство Масато Ватанабе и културното аташе към Посолството Мисаки Нишимура.
С голямо нетърпение очаквах срещата ни. ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” има основна роля в академичното обучение по японски език в България.
Изразявам уважението и благодарността си към преподавателите и студентите, които полагат ежедневни усилия за това. Надявам се да скрепим още по-силно приятелството си, обърна се на български език към младите хора Негово превъзходителство.
Народът ни винаги е имал специално отношение към Япония. Пазим в сърцето си една приказка за народ, който искаме да бъдем, но не сме. Близки са усещанията ни за топлина, за празник. Това ни сближава. Толерантността е езикът, на който трябва да се разбираме,
приветства ги и ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов, който припомни, че в момента в търновския Университет се обучават около 60 студенти японисти, а ВТУ си партнира с 5 японски университета.
С песен и с японския танц йосакой соран започнаха официалните събития от днешния празник.
Танцът е съчетание от два традиционни, но може да включва и съвременна аранжировка. Първият (йосакой) се танцува на празника Йосакой мацури, типичен за гр. Кочи, преф. Кочи (о. Шикоку) от 1954 г., а вторият (соран) е всъщност "соран буши" - народна песен и танц на рибарите от Хокайдо. Затова и движенията наподобяват техните действия. Съчетанието от двете се появява за първи път през декември 1991 г., а фестивалът "Йосакой соран мацури" стартира през 1992 г. Со-ран! Всъщност е подканващ вик към рибарите.
Демонстрация на шотокан направиха каратеките от Клуб „Спартак 14”,
а от КК „Калоян” представиха айкидо.
Още едно бойно изкуство влезе в програмата на Празника на японската култура – изкуството на меча кендо демонстрираха членове на софийския клуб „Мусо”.
Клубът е създаден през 1994 г. и в момента е най-големият и титулуван клуб в страната. Член е на Българската федерация по кендо.
Очаквано голям интерес предизвика демонстрацията на еротичното изкуство на връзването секибаку шибари.
С малка част от тайните му гостите на празника бяха запознати от основателя на софийската школа „Sekibaku Shibari Dojo” Ludvig Rigger.
Rigger е сертифициран за инструктор по секибаку шибари от основателя на този стил Ren Yagami. В момента школата „Sekibaku Shibari Dojo Sofia” е една от едва двете в цял свят, извън Япония, със сертифициран инструктор, което е определяно като голяма привилегия за българската шибари общност.
Секибаку шибари е приложимо като част от любовна игра между интимни партньори. Използват се специално обработени въжета, с помощта на които партньорите комуникират помежду си, като обменят емоции и се опознават на по-дълбоко ниво. Задължително се набляга на изучаването на биомеханиката на тялото, за да не се стига до инциденти. Друго, което отличава стила секибаку, са възможностите за контрол, обясни Rigger.
Демонстрация на иайдо – японско бойно изкуство за самоусъвършенстване по пътя на меча, също влезе в програмата на празника.
Изкуството е свързано с умението мечът да се изважда мълниеносно и да се поразява противника във всяка една ситуация. Атракция бе и косплей конкурса, в който студенти и техни гости показаха, че са увлечени по японското аниме до степен да се превъплъщават в образите на любими герои.
Докато в ауалата течаха представянията, във фоайето й студенти показваха още щрихи от японската култура.
Първокурсничката Мария Иванова и третокурсничките Славена Кирчева и Ива Андреева показаха изкуството на красивото писане калиграфия.
Когато се занимаваш с калиграфия, трябва да си концентриран, умът ти да е чист, стойката ти трябва да е правилна, за да дишаш правилно, а четката винаги трябва да е под 45 градуса спрямо листа, обясни Славена.
Деян Топалов и Калин Николов от I курс пък бяха спретнали щанд с традиционни японски играчки – хартиени топки, саморъчно направени хекове (топки, пълни с ориз или пясък), древната игра шо ги, статуетки на японски чудовища и герои от легенди…
Работни щандове с оригами, ръчно изработени аксесоари, пиксел арт бяха наредили още студентите.
В специален кът всяка дама можеше да облече кимоно.
И тази година имаше образци от японската кухня - супа мисо, суши и онигири, Coffe Jelly и оризови топки данго. Що за игра е ГО видяха още гостите на празника.
За нея е нужно стратегическото мислене, което се е оказвало полезно в много битки, убедиха се приелите предизвикателството да опитат ГО.
Освен забавен, днешният Празник на японската култура бе и полезен. Специално за учениците и младежите, които се интересуват от специалностите с японски език във Великотърновския университет и възможностите за обучение в Япония, бе проведена среща-разговор с преподаватели и настоящи студенти-японисти.
И тази година Празникът на японската култура бе организиран от студентите, изучаващи японски език във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий".
Традиционно събитието се провежда със съдействието на ВТУ, Студентски съвет и Посолството на Япония в България.
Биляна МИЛЧЕВА