Над 120 фирми в Горна Оряховица останаха заблудени със сертификатите „Коректна фирма“. Лекари, адвокати, фирми от сферата на строителството, хранителната промишленост и пр., са платили, за да сертифицират услугите, които предлагат. Проектът обаче се оттегля от страната, става ясно от съобщение на фирмата, която го развиваше на територията на България.
„Коректна фирма“ бе разработен и реализиран в началото на 2013 г. от фирма CBOK Sp. z o. o. със седалище в Полша. Амбициозната му цел бе да осигури на потенциалните клиенти достъп до съвкупност от фирми, които са заслужили отличие в резултат на високо качество на предлаганите от тях услуги, както и прилагането на всеизвестните правила в етикецията на управленския бизнес.
У нас проектът стартира през 2015 г. От хиляди фирми в цялата страна бяха вземани пари за промотиране на дейността им и издаване на няколко стикера, което не гарантира истинността на въпросната коректност. Защото самото търсене дали има оплаквания срещу дадената фирма се прави единствено и само в интернет, на базата на заложени определен набор на думи в специална програма.
Проектът влезе и в полезрението на Комисията за защита на потребителите. В началото на март 2018 г. пред Нова ТВ председателят на комисията Димитър Маргаритов коментира, че предоставянето на сертификати „Коректна фирма” на търговци без конкретни и ясно формулирани критерии, на които трябва да отговаря дейността им, води до заблуда на клиентите. Две години по-рано контролният орган наложи санкция и издаде заповед за забрана на практиката, осъществявана от „Изследователски център на клиентските мнения”.
Проектът е бил рекламиран чрез печатни и електронни медии с определени послания към потребителите да използват услугите на фирми, притежаващи Сертификат за Коректна фирма. В същото време някои от тези фирми са санкционирани от КЗП за административни нарушения или нелоялни практики.
„Ние много подробно събрахме тогава информацията и установихме следното: няма абсолютно никакви критерии, обективни, въз основа на които може да се извършва такава преценка. Не е ясно и кой я извършва, плюс това. А и нещо повече, направихме експеримент с новорегистрирана фирма, която не е осъществявала никога дейност и всъщност се оказа, че тя без никакъв проблем можеше да бъде сертифицирана в кавички, по този начин. Мисля, че сме били в правилната посока, тъй като на първа инстанция нашето решение е потвърдено от Съда и всеки подобен прецедент, разбира се, трябва да бъде третиран по същия начин”, коментира тогава Маргаритов пред „Нова телевизия”.
Решението за оттегляне на проекта едва ли може да се нарече доброволно предвид санкциите и фактите, натрупани във времето. При всички положения фирмите, които искат да афишират лоялността си, следва да намерят по-приемлив начин.