Хора от цяла България с корени в с. Големани пристигнаха за честването вчера на 90-годишния юбилей на местното читалище „Христо Ботев – 1928”. Получи се празник, който ще се помни дълго от препълнилите салона хора. Седмици преди него кметската наместничка Веселина Стойчева бе поканила всички жители лично по телефона.
Председатели на читалища, кметски наместници, гости от Община Велико Търново също уважиха юбилея. А поздравителни адреси бяха изпратили кметът на Велико Търново Даниел Панов, директорът на РИМ – Велико Търново Иван Църов, който е сред откривателите на златното съкровище от Големани през 1991 г.
Тържеството започна с химна на България, а 11-годишната Елена Янкова, внучка на активни читалищни дейци, разчувства и повдигна още повече духа на публиката със стихотворението „Аз съм българче”.
Приветствено слово произнесе кметския наместник и председател на читалището Веселина Стойчева, в което тя разказа за историята му и благодари на всички дарители и дейци, на жителите, които винаги са й били голяма опора.
30-минутен спектакъл на формация „Търновска царица” зарадва всички присъстващи със сърцатата си игра. Звездата на вечерта Ивайло Герасимов – носител на наградите на радио Благоевград от „Пирин фолк” и „Златен кестен” грабна публиката с авторски и популярни народни песни. Изви се хоро в салона на читалището, а хората пяха заедно с обичания изпълнител. А след това пак всички дружно изпяха „Моя страна, моя България”.
Петминутна пищна заря озари небето над Големани, след което и жители, и гости се събраха обратно в салона на почерпка до късно вечерта.
Читалище „Христо Ботев” е основано на 24 декември 1928 г. от местния учител Тодор Нейков Дончев. Първите членове са били 25 човека. Мястото за построяването му е дарение на жителя на селото Недьо Тодоров, на когото внучките – Станка и Марийка, вече възрастни жени, са активни участнички в читалищната дейност. Учредява се фонд за построяване на читалището и с участието на настоятелството на тогавашното килийно училище се взема решение в бъдещата сграда да има салон, сцена и гримьорна. С доброволен труд на хората от махаличките Големани, Нацовци, Малчовци и Върлинка сградата е вдигната за две години. Още в първите години, когато в селото живели много хора, а не обезлюдено както сега, се сформират танцов и хорови състави, а също и театрална трупа. На всеки празник те изнасяли програми, гостували и в съседните села. Театралната трупа на два пъти се е класирала на Общински празници в Килифарево, а певческата група има две втори места в Районни прегледи през 1959 г.
През 70-те години на миналия век в сградата на читалището се е помещавал летен лагер за децата от Полски Тръмбеш. В новата му история, през 1997 г., е направена първата съдебна регистрация на читалището като юридическа институция. Тогавашното ръководство от млади и амбициозни хора възстановява много от инициативите, позамрели през годините – сбора на селото и Трифон Зарезан, на който хората се събирали в салона на читалището, носели почерпка и празнували заедно. Това кметският наместник Веселина Стойчева особено цени и смята, че е правилният начин да се празнува, а не всеки да се затвори вкъщи. В днешни дни за тези празници си идват и хора от близките градове.
За съжаление, сега състави читалището няма, защото населението е позастаряло, но читалищното ръководство кани самодейни състави от други населени места. През 2015 г. сцената е възстановена, има нови завеси, така че отново е пригодена за театрални постановки. Вече са идвали състави от Дебелец, Драганово и Ресен, както и самодейни състави от Шемшево и Дебелец. Тъй като към кметството е и с. Нацовци, което е без читалище, тъй като сградата е продадена, хората от Големани, в частност читалищното настоятелство приобщава и жителите на Нацовци. Канят ги на всеки празник.
От 2010 г. читалищното настоятелство се включва с проекти в програмата „Местни инициативи”. През 2013 г., по проект и по повод 85-годишният юбилей, е открита хубава чешма пред кметството на Големани.
„Откакто съм кметски наместник и председател на читалището забелязвам едно желание, един хъс у хората да си съхранят читалището, да се събират, да си правят мероприятия и си го пазят много ревностно. За каквото е нужно – помагат. Възхитена съм от хората.”, каза за RegNews Веселина Стойчева.
Ана Райковска