На 15 август – Голяма Богородица, стотици ще се стекат да запалят свещичка и да се помолят на чудотворната икона в арбанашкия манастир „Света Богородица”. Обкованата със сребро светиня се намира в църквата „Успение Богородично” към манастира, която ще чества храмовия си празник. Смята се, че обителта е строена по времето на Асеневци.
Според преданието Богородица се явила на атонски монах – иконописец и му наредила нейната икона да бъде пренеса във Велико Търново в манастир, посветен на св. Богородица. Веднага с пристигането иконата проявила своето чудотворство, като излекувала детето на богат търговец.
Когато турците завладели България и наближили Търновград, иконата била скрита в земята. Минали векове и манастирът и неговата светиня били покрити от забрава, но всяка година на празника Успение Богородично местни хора се събирали с почит на това място, без да знаят за скритото съкровище в земята.
Св. Богородица сама напомнила за своята чудодейна икона. Едно овчарче пасяло стадото си там и дочуло плач, сякаш майка оплаква своето чедо. Той идвал под земята в близост до останките на някогашната храмова стена.. След като плачът не преставал, детето се уплашило и извикало господаря си и двамата, изумени, открили плачещата икона. Оттогава тя носи името „ плачеща“, а от този момент започва и възобновяването на манастира. Смята се, че това е станало около 1680 година.
Още с изваждането й се случило чудо – едно нямо момче турче за първи път отворило уста пред иконата и казало: „Свещите горят“. Малко по-късно пред иконата се излекувало и детето на търновския паша, който дарил пари за монашески килии.
Освен, че лекува и дава сили, чудотворната икона в Арбанаси на няколко пъти е предпазвала манастира от пълно унищожаване.
Говори се, че иконата помага най-много за зачеване. Жените, които искат да станат майки, задължително изпълняват следния ритуал - след молитвата пред Божията майка поставят монета на иконата. Ако стотинката залепне, значи Богородица ще ги чуе. Падне ли паричката, желанието за рожба няма да се осъществи.