Над 300 козевъди и овцевъди от цялата страна блокираха главния път за Варна в село Шереметя. Недоволните разливаха мляко и запалиха вълна в знак на протест срещу държавната политика в сектора „Животновъдство“.
Днес в Шереметя се очакваха над 1500 души, но в протеста се включиха значително по-малко. Въпреки това те отново поставиха основните си искания и приеха декларация до премиера Бойко Борисов, с която настояват за три оставки. Под звуците на духов оркестър и траурен марш животновъдите затвориха главния път. Те подпалиха чували с вълна и разляха десетки литри мляко по шосето.
„Искаме оставките на отговорните лица, довели до тези сътресения в бранша. Заместник-министър Цветан Димитров и двамата директори на дирекции Златка Възелова и Георги Праматаров“, сподели съпредседателят на Националната козевъдна и овцевъдна организация Симеон Караколев.
Фалшиви петолевки с лика на заместник-министъра Цветан Димитров се разпространиха сред всички протестиращи. Те символизират държавната помощ „деминимис“, която последно беше увеличена на 7 лв. Исканията на овцевъдите и козевъдите обаче са категорични.
„Деминимис“ в размер на 20 лв. за глава в цялата страна заради тежката ситуация с млеката и като цяло в страната. И обезщетения за всички фермери, които следствие на Наредба 3 не са могли да се възползват от полагащите им се субсидии“, сподели още Симеон Караколев.
Още една оставка поискаха днес протестиращите. Тази на Бойко Синапов, който е съветник на министъра, назначен именно от Цветан Димитров. Според недоволните той получава за тази си дейност над 50 000 лв. и по думите им става въпрос за сериозен конфликт на интереси.
„Проблемът е, че съветникът на министъра, който е на държавна работа получава като председател на сдружение с нестопанска цел от МЗХ 51 300 лв. Козите само от 2015-та до 2016-та година са намалели с 25%. За една година 25%, една четвърт от козите са изчезнали, сподели Деян Тодоров, който е председател на Козевъдната асоциация в България и съпредседател на НОКА.
Днес сред протестиращите имаше и пострадали овцевъди от регионите в южна България, където цели стада бяха умъртвени заради върлуващата чума. Стопаните им обаче са на друго мнение.
„И за мен е пълна лъжа, няма никаква болест това са спекулации на нашата държава, иска да ни откаже от животновъдството. Много е трудно, животни под селекционен контрол. Не знаем какви ще са обезщетенията, така бяхме вързани по време на шапа“, сподели Венелин Георгиев, който е един от животновъдите с избито стадо.
Следващият протест на овцевъди и козевъди ще бъде пред Министерски съвет, а исканията им остават същите.
Михаил МИХАЛЕВ