Благодарения на написания и спечелен проект по програма „Еразъм+”, сектор „Професионално образование и обучение”, дейност „Мобилност”, в началото на месец юни 2018г. беше сключен договор между ПГЕЕ „М. В. Ломоносов” и ЦРЧР, София - Номинирана Национална агенция за Р България на Европейската комисия (ЕК) по Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз (ЕС), 30 ученика от ПГЕЕ „М. В. Ломоносов”, гр. Г.Оряховица, ще участват в провеждането на мобилност в град Виченца, регион Венето, Италия, за период от три седмици. Заявената и одобрена стойност на проекта е 87 657,00 евро, които са подсигурени от Европейския съюз по програма „Еразъм+”, КД1- Мобилност.
Проектът е насочен към усвояването и прилагането на получените професионални знания на учениците от Професионална гимназия по електротехника и електроника в град Горна Оряховица в реална работна среда, в страна от Европейският съюз. Проектът предвижда участието на 30 ученика от ХІ и ХІІ клас в ПГЕЕ “М. В. Ломоносов”, обучаващи се в направления "Електротехника и енергетика" , "Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника" и "Компютърни науки ".
С участието си в проекта искаме да повишим привлекателността на професиите, да внедрим иновациите в професионалното образование и обучение с цел да сме по- конкурентоспособни на нашия и европейският пазар, да спомогнем за успешната реализация на пазара на труда на ползвателите на този проект и в последствие да използваме придобития опит и материали в обучението. Тъй като училището е с традиции в подготовката на специалисти в регионален и национален мащаб, които намират реализация в най-големите фирми в електротехническата промишленост и IT сферата, чрез проекта се цели бъдещите професионалисти да се запознаят задълбочено с производството на електроенергия, проектирането на съоръжения, софтуерното и хардуерно познание в компютърните науки и да го приложат в бъдещата си реализация.
Практиката ще се осъществи през месец април 2019 г. в държава от Европейския съюз - Италия, от две групи ученици в един и същ период от време. В рамките на три седмици (15 работни дни) по 6 часа на ден, в които учениците по време на практика ще приложат придобитите от училище знания и умения, ще ги надградят и получат знания в области, които не са залегнати в учебните програми по специалностите и професиите.
Поради нарастващите нужди и недостига на подготвени специалисти в областа на енергетиката и IT сферата, придобитият опит и усвоените иновации ще помогнат за успешната реализация на пазара на труда.
Работата в чуждоезикова среда би обогатила и усъвършенствала езиковите познания на учениците и би увеличила добрите междукултурни връзки, впечатленията за традициите, начина на живот и дейност в Италия.
Инж. Светлана Костова