Гости от всички краища на страната очакват утре домакините на Празника на дрипавата баница в село Върбица, община Горна Оряховица. 33 самодейни състава, сред които такива от козлодуйското село Гложене, поповското Медовина, русенското Чилнов, от варненското Изгрев, горнооряховските Писарево, Правда и др., от Сливенско и Габровско са потвърдили участието си в съпътстватаща програма, а на поне 37 щанда ще бъдат представени повече от 150 вида от тестеното изкушение. Идеята на организаторите от НЧ „Градина Върбица 1894“ с председател Анелия Димитрова е да припомнят не само десетките начини, по които може да се приготви една баница, но и отново да разкажат за бита и културата на местните общности, за занаятите и фолклора.
Освен да покажат готовите си продукти, за участниците са предвидени и атракции като месене, точене, печене наживо. Темпото ще задават ритмите на оркестър „Развитие“ от Стражица.
За Празника на дрипавата баница през март 2018 г. НЧ „Градина Върбица 1894“ бе отличено в конкурс на Платформа „Агора“ с приз в категорията „Перспективи за развитие“. Конкурсът се организира под патронажа на Министерството на културата. За девета поредна година Платформа „Агора“ награди читалища, които заедно с хората от съответното населено място са допринесли за подобряване на живота и са предизвикали положителна промяна в своя град или село. След церемонията стана ясно, че инициативата на читалището в горнооряховското село вече е част от предлаганите дестинации за културен туризъм на български туристически фирми и че има предложение рецептите на участващите баници да бъдат издадени в книга.
Заповядайте да празнуваме заедно, да усетите магията на българския фолклор и да хапнете вкусна баница, отправят покана към всички организаторите на празника. Той започва в 10 ч. в центъра на Върбица. Събитието е любезно и ентусиазирано подкрепено от МЕТРО България, Белла България АД, "Лактима Балкан", "Бомакс" ООД и "Екстрапак" ООД и се провежда със съдействието на Община Горна Оряховица.






