Стотици тонове овче сирене и кашкавал залежават в българските предприятия и не могат да бъдат пласирани, съобщи съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев. Според него това се дължи не на намаленото потребление, а на имитиращите продукти с палмово масло, които превземат пазара. По думите му България руши международния си имидж. В САЩ вече се продавало наше овче сирене за 2,5 долара за килограм. Представете си какво сирене е това, споделя Караколев. В тази връзка от Асоциацията са поискали спешна среща с Министерството на земеделието и храните за вземане на бързи мерки.
„Проведе се и повторна среща, в която участие взеха от Асоциацията на млекопреработвателите. Взехме краткосрочни мерки с промяна на Наредбата за имитиращите продукти. Съответно направихме трета среща с всички големи вериги. Две от тях веднага се съгласиха с нашите предложения да започнат кампания за български продукти“, допълни Караколев. По думите му се обмислят още мерки, които да „развържат“ ръцете на малките производители. В момента фермерите с малко животни са длъжни да предават млякото си на мандри, срещу което получават субсидия. Изкупната цена на овчето мляко обаче в момента е 1,10 лв. за литър и обрича малките стопанства на фалит. Единственото спасение за тях е да продават млякото си на дребно или да правят сирене. Но в същото време, ако постъпят по този начин, субсидията им ще бъде спряна.
„Това вкарва малкия производител в остра зависимост от преработватели и прекупвачи. На 1,10 е в момента цената, вие разбирате ли? Това е изкупната цена на суровото овче мляко. Това е унищожение за тези хора. Той има една едничка възможност. Това мляко да го продава на дребно по 2-2,5 лв. литъра. Или да го преработи в сирене. Но ние му отнемаме тази възможност или му казваме, че забравя за субсидията“, твърди Симеон Караколев. По думите му на 17-ти май ще има дело за промяна на Наредбата, която според него обрича дребните производители.
В същото време страната е била „залята“ от румънски агнета за отминалите празници. 30 000 глави са били внесени в България, което е довело до невъзможността на местните производители да пласират стоката си на родния пазар. Освен това много румънските агнета са били продадени като български и потребителите са били объркани.
„Внасят се румънски агнета. Вкарват се в кланица и след това трупното месо вече носи печат „Произведено в България“, защото е било обработено в българска кланица. Но един потребител, четейки това, ще разбере, че агнето е произведено в България“, сподели другият съпредседател на Асоциацията Янка Попова. По думите й е говорено с Министерството на земеделието и храните, до другия Великден, този проблем да бъде регулиран. Попова даде за пример Гърция, където освен марката за произведения в ЕС продукт, се слага и втори печат, който показва, че животното е отгледано в южната ни съседка.
Заради вноса на румънско месо в момента цените на българското са стигнали до 4 лв. и 30 ст. за килограм живо тегло.
„Преговорите с Турция удариха греда, ще настояваме ние да си водим преговорите, защото явно държавата няма достатъчно гъвкавост. Ако договорим поне 50 000 агнета да бъдат продадени в Турция- това ще бъде успех. Нашите са искали цена от 3,10 евро за килограм, а турците държали да изкупуват на 2,90 евро“, обясни още Симеон Караколев. По думите му овцете в страната намаляват. Според доклада за миналата година те са 1,3 милиона, но Симеон Караколев е категоричен, че са не повече от 1 милион.
„Окрупняват се стадата, това ще рече, че малкият производител заминава. Това се дължи и на новите инвестиции, които се правят в сектора. Влизат нови играчи, правят големи ферми с по 1000-2000 глави“, каза Караколев.
„Същата е ситуацията и с млякото. 800 тона на месец от Румъния внася само една мандра в България, а после на етикетите пише, че е произведено по БДС. А продуктът излиза в мрежата като типична българска стока. Искаме това да се промени, щом е по БДС- да бъде с българска суровина“, обобщи Симеон Караколев.
В тази връзка мотото на 7-мия Национален събор на овцевъдите край Лясковец ще бъде“ „Българските храни от български суровини“. Откриването е петък от 11.00 часа.
Михаил МИХАЛЕВ