Последните проучвания сочат, че 17% от децата страдат от хипертония. Това сподели за областния седмичник „Кореспондент“ детският кардиолог доц. Лъчезар Маринов, сочен като светило в тази област. По думите му преди 20 години в България децата с повишено кръвно налягане са били едва 6-7 процента, но ръстът им е увеличен повече от два пъти. Тенденцията не е само за нашата страна, а обхваща цяла Европа и Съединените щати.
Заседналият начин на живот и липсата на достатъчно движения при подрастващите води до влошаване на здравословното им състояние. Въпреки това, основният фактор, който определя хипертонията при децата е наследствената обремененост, твърди доц. Маринов. Според него в момента над 2 000 000 българи страдат от повишено кръвно налягане, което означава, че във всяко българско семейство има по един хипертоник и дете, което е предразположено към заболяването.
Според него българите консумират прекалено много сол. Децата трябва да се хранят здравословно, да консумират повече плодове и зеленчуци, както и риба. Задължително трябва да бъде ограничена захарта и сладките изделия. По думите му това е най-добрата и безопасна терапия за справяне с болестта още преди да се появили нейните симптоми.
Доц. Маринов изнесе лекция по темата пред педиатри от цялата страна, които бяха във Велико Търново за четвърти национален форум, посветен на социално значимите болести при децата.
Михаил МИХАЛЕВ