Уникалното сграфито пано „Велчова завера“ във Велико Търново продължава да се руши, а от Общината спешно търсят собствениците на къщата и парцела под уникалното произведение на изкуството, научи „Кореспондент“. От композицията вече се е откъснала голяма част, а туристи твърдят, че се страхуват да минават в близост до сградата.
Има пари, но търсят собствениците
Пари за реставрацията на паното са осигурени, сподели заместник-кметът Ганчо Карабаджаков. Реконструкцията е включена в проекта за ремонт на улиците в старата част на града. Проблемът обаче е в издирването на собствениците, които трябва да дадат разрешение за реставрация. Още по времето на Румен Рашев е продаден парцелът под паното и сега трябва да бъдат намерени и неговите собственици. Те трябва да дадат разрешение за навлизане в частния имот и изграждане на скели и подпори. В самата къща пък трябва да се разпробият стените за да се хване самото пано. „Бях започнал да търся средства за реставриране на паната, а добрата новина е, че бяха включени в проекта за старата част. Притеснявам се, че трябва да открием собствениците. По времето на социализма държавната власт въобще не се е съобразявала на кого на стената ще направят нещо“, обясни Ганчо Карабаджаков.
Вариантите за ремонт не са много
Вариантите за ремонт са два. През вътрешната част на сградата да се анкерира самото пано и да се закрепи. Собствениците обаче едва ли ще се съгласят на това. Втората възможност е да се подпре от празното място под паното, за което също ще се иска разрешение от собствениците на парцела. „Големият проблем е, че има конструктивно посукване, а за да се реставрира първо трябва да се укрепи, а ние не можем да влезем в чужда собственост без разрешение. Самото пано е разположено на допълнителна стена в метална рамка, която е долепена за къщата“, твърди Ганчо Карабаджаков. Днес собствениците на въпросната сграда обаче трябва да се съобразят със своята фасада и да проявят разбиране за проблема. Същото трябва да направят и собствениците на парцела.
Никола Гелов създава уникалното произведение
Авторът на паното е прочутият творец и преподавател във ВТУ Никола Гелов. Създадено е през далечната 1974г., а преди това на негово място е имало реклама на държавната лотария. Паното е правено по тогавашната Програма за монументална и трайна художествена украса от Изпълкома на Окръжния народен съвет. Целта е била да се укрепят калканите и да се промени облика на старата столица. Днес Никола Гелов вече е покойник, но красивото пано се нуждае от спешен ремонт, за да продължи да радва всички жители и гости на града. „Разговарял съм с хора, които могат да направят реставрацията. Техниката е много специфична. Прави се с няколко слоя мазилка един върху друг. Изрязва се докато са още мокри долния и най-горния слой. Дефакто се маха част от горния слой, за да се покаже рисунката от долния.
Неосъщественото въстание
След завръщането си от чужбина през 1834 г. заможният търговец Велчо Атанасов - Джамджията започва организирането на въоръжено въстание. Той привлича около себе си Никола Гайтанджията, Димитър Софиянлията, хаджи Йордан Брадата, игумена на Плаковския манастир - отец Сергий, и учителя Андон Никопит. В подготовката на въстанието активно се включват и дейци основно от Елена, Горна Оряховица, Лясковец, Трявна, Габрово. Търновските съзаклятници начело с Велчо Атанасов установяват тесни връзки с Георги Мамарчев, българин, служил по-рано в руската армия. Участниците в заверата очаквали помощ от Русия, но не получили такава, а по-късно опитите за въстание били разкрити. Голяма част от организаторите са избити, а други заточени. При разпитите обаче Велчо Атанасов и неговите съзаклятници не издали никого от списъците с хората, които трябвало да участват във въстанието.
Михаил МИХАЛЕВ