Наплив за учебници втора употреба във Велико Търново. Все повече деца и родители предпочитат да се отбият до книжните борси, за да се сдобият с пълен учебен комплект на по-ниска цена. Основната причина за това е, че се спестява около 40% от сумата, която трябва да бъде платена за нови.
„Сега още търсим, може, ако ни харесат, ако са запазени и са втора употреба може да ги вземем. Като цяло по-нови си търся“, твърди една от ученичките, която се е наредила на опашка в борсата. „Предпочитам втора употреба, по- ми е приятно, не знам защо. Излиза по-евтино“, споделя друго момиче.
Преподавателят в Националния военен университет полк. доц. Невена Атанасова предпочита нови учебници. Но според нея икономическият фактор е определящ.
„Въпросът е много интересен, поради причината, че новият учебник зависи от авторския колектив, който може да е включил промени. Удоволствие е да се учи от нов учебник. По някакъв начин изпитваш уважение към книгата, а все пак трябва да направим необходимото да върнем тези млади хора да четат книгата. Не само в интернет. Основното е четенето с книгата, имаш време да помислиш, да го осъзнаеш. Докосването към книжно тяло е съвсем различно, а когато е ново, това е удоволствието, че ти си първи. Ти изпитваш уважение и респект към това нещо“, споделя доц. Атанасова. Според нея обаче не всеки има възможност да си купи нов учебник или книга.
„Но в същото време това се оказва едно доста скъпо удоволствие. Ако запитаме един гражданин колко пъти през последната година е заделил средства да си купи книга, надали ще е много добра статистиката. Така че ние сме принудени донякъде родителите да търсим учебници втора употреба. Това е абсолютно удачен начин в момента, икономически механизъм, родителите да се справят и все пак тези учебници да бъдат използвани“, твърди доц. Атанасова.
Макар и втора употреба, учебниците трябва да имат търговски вид. Родителите и учениците вече са доста взискателни и не обичат надраскани или прегънати страници. Все пак учениците не забравят, че написаното в новите и старите учебници е едно и също.
А според доц. Атанасова държавата може да създаде механизъм, при който учениците да получават учебници, които в края на учебната година трябва да върнат. Така те ще са задължени да ги пазят. По думите й електронните учебници също не са удачни.
„Добре, въвеждат електронни учебници, нямаме интернет, нямаме връзка. Не ни работи телефонът, защото е свършила батерията, а искаме да прочетем нещо. Не всички родители могат да си позволят да закупят компютри на децата си или модерен смартфон. От къде ще учат тези деца? И хайде да видим колко деца вече слагат очила, поради факта, че от 2-3 годишни са пред компютрите. Къде остава здравето?“, пита доц. Атанасова и споделя, че може да бъде измислена добра комбинация от модерни и традиционни методи на обучение.
Михаил МИХАЛЕВ